Конспект уроку
у 5 класі
Урок 1.
Тема: Вступ. Християнська етика – наука
про християнську мораль.
Мета уроку: ознайомити учнів з основними поняттями про мораль та
християнську етику, зокрема; допомогти учням зрозуміти суть і важливість
християнських моральних цінностей; виховувати у дітей високоморальні якості,
ціннісні орієнтири, які ведуть людей шляхом пізнання істини, добра, краси;
виховувати у дітей повагу до свободи совісті, релігійних та світоглядних
переконань, викликати інтерес до курсу «Основи християнської етики»; формувати
християнські моральні чесноти.
Біблійна
основа:
Вірші з Біблії: Вихід 20; Євангеліє від св. Матвія
22:37-39.
Біблійна
історія: Найбільша заповідь.
Ключовий
вірш: « Тож усе, чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і
ви…» ( Євангеліє від св. Матвія
7:12)
Словник понять і термінів: етика, мораль
загальнолюдська, моральні цінності, християнська етика, ближній, чеснота.
Музичний
супровід: «Духовний гімн України» (слова О. Кониського, музика
Миколи Лисенка).
Обладнання
уроку: малюнок «Нагірна проповідь», схеми на кожній парті (Г. С. Самолюк «Опорні схеми з основ
християнської етики». 5 клас); плакат із зображенням дерева життя; конверти з
картками-повчаннями (висловами з Біблії); картки з позначенням чеснот людини, фломастери, картки із словами
«Етика», «Мораль», «Християнська етика», «Моральні цінності», картки «10
заповідей Божих», плакати «12 плодів Духа Святого», «7 діянь духовного
милосердя», «7 діянь тілесного милосердя», «Абсолютні вічні цінності».
Література до
уроку:
Новий Завіт Господа Нашого Іісуса
Христа.- Луцьк. – Видання Волинської єпархії
УПЦ. 2005.
Жуковський В.М., Лахман Н.М. та інші.
Основи християнської етики. 5 клас:
Підручник. – К.: Літера ЛТД, 2008.
Жуковський В.М.
Кучма Л. та інші. Основи християнської етики 5 клас: Зошит. – К.: Літера ЛТД,
2007.
Очікувані результати:
учень знає
зміст понять «Етика», «Мораль», «Християнська етика», «Моральні цінності»;
учень розуміє
суть і важливість християнських моральних цінностей; прагне наслідувати зразки
моральної поведінки в особистому житті, в родині, школі, у спілкуванні з іншими
людьми.
Хід уроку
I. Вступна
частина. Налагодження контакту з класом.
1. Вступне слово учителя.
Пробігло швидко літечко, закінчились канікули. І ось шкільний дзвоник покликав
дітей у класи. Розпочався новий навчальний рік. Кожен з нас очікує чогось
нового від цього навчального року, тому цікавістю світяться ваші очі, радістю
наповнені серця, то ж привітаймо одні одних з нагоди нашої зустрічі. Ви скучили
один за одним, отож взялись за руки, поглянули один одному в очі і сказали
дружно: «Слава Богу!».
2. Знайомство з учителем та учнями.
- Я Марія
Карпівна. Буду вас навчати основ християнської етики. У 5 класі курс «Основи християнської етики»
називається «Світ Біблії». На уроках дізнаємось, що вчить Біблія про людину,
добро і зло. Читаючи біблійні історії, ми зрозуміємо, яке значення мав прихід
на землю Іісуса
Христа і які моральні цінності вміщені в Святому Письмі.
3. Музичний супровід. Почнемо
наш урок з «Духовного гімну України».
II. Актуалізація
знань учнів.
1.Бесіда з метою повторення знань, отриманих у 4 класі.
- Вам подобались уроки християнської етики в початкових
класах? (Так).
- Чому? (Уроки християнської етики – це уроки Добра,
Милосердя, Доброчинності і Мудрості. У 4 класі ми ознайомились із
християнськими моральними цінностями, дізнались, що таке істина, добро,
гідність, честь, обов’язок).
- Чим запам’ятались Вам ці уроки? (Ми подорожували країною Божої
Премудрості і сприймали біблійну мудрість. Нас вчили бути
мудрими, розрізняти добро і зло. Ми ознайомились зі словами Божої мудрості із
Священного Письма - правилами духовності).
- Яка книга є джерелом мудрості? (Біблія).
- Хто є автором Книги Книг? (Бог).
- Як Бог навчає мудрості? (Дає нам вічні правила – Божі
Заповіді).
- Чому Бог дає людям Свої заповіді? (Небесний Отець бажає
Своїм дітям добра. Хто виконує ці настанови, той зможе знайти шлях до
взаєморозуміння, поваги, любові, зможе уникнути життєвих негараздів – бути
мудрим).
- Як людині поводитись за християнськими нормами?
(Прощати. Контролювати свої слова і вчинки. Приходити на допомогу тим, хто у
біді. Слухатися батьків. Бути милосердним, співчутливим…)
2. Вправа «Сонечко».
- Яку людину вважають мудрою? На промінчиках сонця напишіть риси вдачі
мудрої людини.(Мудра людина – працьовита, милосердна, чуйна, скромна, слухняна,
стримана, чесна…).
- Мудра людина має
бути сонячною, світитись і обігрівати своїм теплом усіх, хто поряд…
III. Повідомлення
теми, мети та завдань уроку.
Мотивація
навчальної діяльності учнів.
Учитель. На уроках християнської етики ми продовжимо
знайомитися з найважливішою, найцікавішою і найвідомішою в світі книгою –
Біблією, довідаємося про вічні істини, які містяться на її сторінках; разом
будемо шукати відповіді на найважливіші питання, будемо намагатися поводитися відповідно
до норм християнської моралі.
Ви не раз чули слова «мораль», «етика». Ви знаєте, що
таке мораль, етика, християнська мораль і етика?
Ви хочете дізнатися, у чому особливості християнської
етики?
Сьогодні на
уроці ми з’ясуємо зміст понять «етика», «мораль», «християнська етика»,
«моральні цінності» і будемо вчитися наслідувати зразки моральної поведінки в
особистому житті, в родині, школі, у спілкуванні з іншими людьми. Я допоможу
вам зрозуміти суть і важливість християнських моральних цінностей. Ми будемо
намагатися виховувати високоморальні якості, ціннісні орієнтири, які ведуть
людей шляхом пізнання істини, добра, краси.
Запишемо тему і
ключовий вірш у свої зошити.
(У кожного на парті лежить опорна схема,з якою
працюють протягом уроку).
Як ви уже помітили, до нашого уроку є
епіграф, узятий із Євангелія від св. Матвія: «Тож усе,
чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і ви…» Ця
заповідь є «золотим правилом», а для нашого уроку є ключовим віршем, бо у ньому
у стислій формі передано головну ідею нашого уроку. Чому «золотим»?
Золото – дорогоцінний метал. Так і слова, записані у Біблії, для людей є
дорогоцінними. «Золоте» правило моралі має бути наріжним каменем людських
стосунків.
(Запам’ятовування
ключового вірша).
ІV. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
1.Розповідь учителя.
«Ніхто не народжується лише для себе, необхідність
спільного життя з іншими людьми з’єднує всіх тричі законними узами, які всіх
зобов’язують: нікому не шкодити, віддавати кожному те, що йому належить,
приносити ту користь, яку можеш принести» (Ян Амос Коменський).
2.Притча.
Колись
давним-давно старий індіанець відкрив своєму онукові одну життєву істину.
-
У кожній людині йде боротьба, дуже схожа на боротьбу двох вовків. Один вовк
представляє зло - заздрість, ревнощі, жаль, егоїзм, амбіції, брехня ... Інший вовк представляє
добро - мир, любов, надію, істину, доброту, вірність ...
Маленький індіанець на
кілька миттєвостей задумався, а потім запитав:
- А
який вовк зрештою перемагає?
Старий індіанець ледь помітно посміхнувся і
відповів:
-
Завжди перемагає той вовк, якого ти годуєш..
3.Бесіда.
Чого навчає ця притча?(Слідкувати за своєю поведінкою,
вчитися перемагати зло у своєму серці).
Для чого це потрібно робити? ( Щоб людям, які нас
оточують, було добре з нами).
Що трапиться з людьми і транспортом, якщо не
дотримуватися правил дорожнього руху? (Біда…).
Чи буде добре жити людям. якщо вони сваритимуться, будуть
жорстокі до оточуючих, свавільні? (Ні).
V. Вивчення
нового матеріалу.
1.Розповідь
учителя, побудована на матеріалі статей
підручника «Що таке мораль», «Що таке етика».
Людина живе серед
людей – в сім’ї, в школі, в класі, на вулиці, в суспільстві. І скрізь, де б ми
не були, повинні поводитись так, щоб усім, хто нас оточує, було добре. Щоб упорядкувати життя людей, існують
певні норми, правила, погляди і уявлення, які регулюють поведінку між людьми –
це і є МОРАЛЬ. Мораль має свою характерну ознаку, особливість – вона розглядає
вчинки людей з погляду добра чи зла. Чи добре діло зробила людина? Чи правильно
вона вчинила? Людина повинна творити добро, підтримувати інших, допомагати
бідним і тим, хто потребує нашої допомоги. А добро породжує радість,
задоволення, повагу і любов між людьми.
Злі ж вчинки
людей сіють між людьми ненависть, ворожнечу, сварки.
Мораль – це не тільки стосунки між людьми, а й те, як
ставляться люди до природи, до навколишнього середовища, до тварин.
Моральне почуття, голос совісті є вродженою потребою
людської природи. Керуючись цим внутрішнім природним законом, людство виробило
окремі моральні правила. Вони як неписані закони переходять від покоління до
покоління і стають джерелом для усіх писаних законів. Ці закони стримували в
людському суспільстві сваволю і насильство.
В різні історичні часи існували і різні погляди на
людську мораль. Із зміною епох, змінювались і погляди на мораль.
Отже, МОРАЛЬ – це
норми і правила життя людини з погляду добра і зла.
Те, як ми поводимося в людському суспільстві, які
взаємини між людьми, вивчає і осмислює наука, яка називається – етикою. Вона
допомагає людині зрозуміти, оцінити, що є добрим, а що злим.
ЕТИКА – це наука про мораль.
Слово «етика» походиь від слова «звичай». Споріднене
слово – «етикет» - це правила поведінки, гарні манери, вміння триматися на
людях.
Найкращі людські
риси, на яких ґрунтуються моральні правила, називають чеснотами. Чеснота –
доброчесність, позитивна моральна риса в характері людини.
Ми з вами
з’ясували, що таке мораль, етика в загальнолюдському розумінні, а тепер давайте
збагнемо, а що ж таке християнська мораль і етика?
2. Робота з
підручником: читання статті підручника «Що таке християнська мораль та етика».
Слово вчителя.Отже, християнська мораль – це загальні
правила і норми життя людини, закладені у ній Господом і записані в Біблії, а
християнська етика – вчення про ці загальні правила і норми життя людини. Християнська
мораль заснована на господній науці,
вона вічна, незмінна. Мета християнської етики – викорінення гріхів, очищення
совісті, дотримання Господніх заповідей. Так стверджував український філософ і
професор етики Інокентій Гізель ще у XVII ст. у своєму етичному творі «Мир з Богом людині». У
Євангелії Ісус навчає, як потрібно жити для того, щоб врятувати себе.Навчання
та служіння Ісуса Христа людям, описане в Євангеліях, є дороговказом до
спасіння для кожного, хто приймає ці слова, визнає Христа правдивим Богом і
відчуває відповідальність (моральну) за особисті вчинки. Підгрунтя
християнської моралі закладено в Нагірній проповіді Іісуса Христа. Іісус
Христос сидить на схилі гори (усі дивляться на малюнок), що біля Галілейського
моря й виголошує повчання.
4.Робота з підручником (читання Біблійної історії «Найбільша
заповідь» та відповіді на питання підручника).
5.Обговорення біблійної історії.
Бесіда.
- Чи важко
любити Бога і людей?
-
Що означає любов до Бога?(Любов до Бога – це радість життя в Богові і
для Бога. Любов до Бога містить у собі приклад істинної любові - виконання Божих заповідей).
6. Читання Божих
заповідей учнями.
- Яку роль відіграють вони у житті людей? (Божі заповіді – це закон, який дав Бог людям, це
дороговкази, що ведуть на небо, це
сходинки у Царство Небесне. Коли люди їх виконують, то живуть у згоді з Творцем
і Спасителем та людьми).
Що
означає любов до ближнього? (Любов до ближнього – це життя в радості з іншими
людьми, готовність прийти на допомогу, поділитись усім, що маєш).
Слово вчителя.
Св. апостол Павло у першому посланні до коринфян(13:1-8,13) та посланні до
римлян(12:9 – 12, 15 -18, 21) розтлумачує зміст слова «любов».
7.Читання «Гімну любові» (Перше послання св. апостола
Павла до коринфян13:1-8,13).Читання послання св. апостола Павла до римлян (12:9
– 12, 15 -18, 21).
Запам’ятовування двох заповідей любові: «Люби
Господа, Бога твого, всім твоїм серцем, усією твоєю душею і всією думкою твоєю:
це найбільша й найперша заповідь. А друга подібна до неї : «Люби ближнього твого, як
себе самого. На ці дві заповіді ввесь закон і пророки спираються.» (Мт.22:37 – 40).
Слово вчителя.Отже,
ми бачимо, що дві тисячі років тому Син Божий – Ісус Христос дав нам цю
найбільшу заповідь, щоб ми любили Бога нашого, не засмучували Його нашими
думками, словами і вчинками. Значить, нам зараз потрібно з’ясувати, як людина
повинна поводитись щоб не гнівити Бога, якими керуватися правилами і нормами
поведінки.
Чому
вчить нас Нагірна проповідь Ісуса Христа? Нагірна проповідь Ісуса Христа, з
якою він звернувся до учнів, є основою вчення. У своїй Нагірній проповіді
Христос проповідує любов як шлях до духовного очищення й порятунку: любов до
ближнього, до своїх батьків, до Бога.
Проповідь Христа вчить нас вибачати і жити
в мирі та злагоді з усіма. Людині він посилає прощення, гасить гнів і
ненависть, яку відчувають до нас. Якщо ми вибачаємо ворогам нашим, примиримося
з ними, вони не будуть більше нашими ворогами – вчить Христос. Християнське
вчення засуджує заздрість, помсту і ненависть.
Нагірна проповідь вчить нас не бути
жадібними, байдужими до горя інших людей, не відвертатися від тих, хто у
скруті, хто просить нас позичити. Бо якщо ми любимо ближнього, хіба ми
відмовимо йому в допомозі, коли хтось потрапив у біду?
Важливе місце у своїй проповіді Христос
приділяє молитві: він вчить не вимовляти імені Господа даремно. Віруюча людина
повинна спілкуватися з Богом у молитві, але це має бути не просто побутовим
релігійним ритуалом! Молитва – це таїнство. Молячись, ми можемо звернутися до Бога
зі своїми болями і негараздами, сповідатися про свої помилки, попросити
допомоги. Бог любить усіх своїх дітей – вчить Христос. Як сонце сходить для
всіх – для добрих і злих людей, так само і Бог спостерігає за всіма людьми і
допоможе кожному, хто покається у своїх гріхах і прийде до нього щиро, з вірою
в серці. Саме тому і ми повинні прощати всім, хто заподіяв нам зло, тому що всі
люди грішні і можуть помилятися.
Нагірна
проповідь – не тільки основа християнського вчення, а й ніби збірник правил,
які повинні виконувати всі люди, незалежно від їхнього віку, соціального стану
та релігійної приналежності. Проповідь на горі – основа формування
християнського світогляду особи. Це вінець релігійної думки, вершина Божого
вчення. У словах Іісуса окреслено основні напрями духовного вдосконалення
людини. Іісус засвідчує : здобути щастя може людина лише з Богом і через Бога.
Фізкультхвилинка.
Ми, як високі дерева (руки вгору).
Ми, як низенька трава (присіли, показали на «траву»).
Нас сонце голубить (руки вгору).
Нас дощ полива (махати руками).
Нас вітер колише, тріпоче, зрива (махати руками над
головою),
Та Бог на руках своїх міцно трима (руки простягнути
долоньками вгору).
V. ЗАКРІПЛЕННЯ
ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ, ФОРМУВАННЯ ПРАКТИЧНИХ УМІНЬ ТА НАВИЧОК.
1. Заповнення «Сходинок до Царства Божого».
Учитель. Царство Боже відкрите для кожного, хто прагне в
нього ввійти через прояв любові до своїх ближніх, через розуміння потреб своїх
ближніх, а не через заздрість, нарікання, недоброзичливість тощо. Заповнимо
«Сходинки до Царства Божого»:
(- Вірити в Бога, не красти, не сваритись, не
обманювати, виконувати Божі Заповіді, слухати батьків, не казати поганих слів,
щиро молися, надійся і довіряй Богові, люби Господа і ближнього свого, дякуй
Богові за все, що маєш…).
2. Робота в друкованих зошитах: виконання завдань 1, 2,
3, 4.
3. Самостійна робота: виконання вправи 6. Перевірка
самостійної роботи.
4. Читання
оповідання В. Сухомлинського «Наїлися, встали і пішли», відповіді на питання
підручника.
5. Аналіз (обговорення) ситуацій, поданих у
підручнику (ст. 18 підручника). Міркування над ситуаціями.
6. Читання у підручнику рубрики «Запам’ятай». Слово
вчителя. У кожного на парті лежить конверт. У ньому лист – порада, взята із
Святого Письма. Прочитайте, яке повчання ви отримали. Перепишіть його у свій
зошит.
7. Заповнення у зошиті рубрики «Скарбничка мудрих порад»:
«Отож, поки маємо час, усім робімо добро!» (Послання св.
апостола Павла до Гал. 6:10).
«Не будь переможений злом, перемагай зло добром».
«Складайте ж собі скарби на небі, де ні міль, ні іржа їх
не нищить» (Євангеліє від святого Матфея 6:20)…
8.Слово вчителя. У Святому Письмі сказано: «Мудрість – це
Дерево Життя».
Які плоди-чесноти може приносити це дерево? Впишіть назви
цих чеснот.
Заповнення «Дерева життя» листочками з записами людських
чеснот: справедливість, щирість, вірність, відданість, милосердя, щедрість,
доброзичливість, старанність, стриманість, любов, скромність, співчуття,
доброта, правдивість…
VI. ПІДСУМОК
1. Бесіда
Чому людині слід
дотримуватись певних норм і правил поведінки?
Що таке мораль?
Чи змінюється з
часом мораль у суспільстві?
Як називається
наука про мораль?
У чому полягають
особливості християнської моралі та християнської етики?
2.Вправа «Закінчіть
речення».
Хто шукає мудрості, той звертається до…(Святого Письма,
Біблії, Священної книги).
3.
Підсумкове слово вчителя. Людина…
Вінець земного творіння. Чи збереже вона храм своєї душі чистим
і світлим, чи перетворить його на руїну – це залежить від неї самої. Кожна
людина має допомогти тим, хто впав або оступився. Ви маєте навчитися
прислухатись одне до одного, не ображатися, бути терплячим і довірливим у
спілкуванні. Хай мудрість Божа освітить вам ваші життєві дороги! «Більш за все
вдягніться в любов, яка є сукупністю досконалості! І хай панує в серцях ваших
мир Божий …і будьте дружелюбні» (Послання до колосян св.апостола Павла 3:14 –
15). Бажаю, щоб цей урок допоміг вам стати добрими людьми.
VII. ДОМАШНЄ
ЗАВДАННЯ: виконати завдання 5, 7 уроку I (у друкованому
зошиті).
ВИКОРИСТАНА
ЛІТЕРАТУРА
В. Жуковський, Л. Кучма, О. Гаврисюк, К. Олішкевич
«Основи християнської етики. 5 клас. Зошит».
Д. Корнелюк. «Основи християнської етики» - Луцьк:
«Надстир’я». 2004.
Християнська етика – уроки добра / упорядник Н.Л.
Мурашко. – К.: Шкільний світ, 2010 – (Бібліотека «Шкільного світу»).
Г.Е. Самолюк, Опорні схеми з «Основ християнської етики»
5 клас – Тернопіль – Харків: Вид. «Ранок». 2010.
Новий Завіт.
Урок основ християнської етики у 6 класі
Тема 20.
Універсальний моральний закон.
Золоте правило:
«Отож все, як
бажаєте, щоб вам робили люди, так і ви робіть їм, бо у цьому закон і пророки».
Євангеліє від Матфея 7:12
«І як бажаєте, щоб
вам люди чинили, так само чиніть їм і ви».
Євангеліє від Луки 6:31
Мета.
Навчальна: розкрити
учням зміст універсального морального закону; ознайомити з моральними
цінностями світових релігій.
Виховна: сприяти формуванню християнського
світогляду, етичних навиків, необхідних для людського співжиття.
Розвиваюча: розвивати пам'ять, мовлення, критичне
мислення.
Обладнання: малюнок «Нагірна проповідь»,
роздавальний матеріал, таблиці, плакати, Новий завіт, підручник, зошит.
Очікувані
результати:
* знання
моральних цінностей світових релігій;
* розуміння
того, що людям властивий пошук істини, добра;
* повага до
представників інших релігій.
Проблемне
питання:
- Чи погоджуєтесь ви з думкою преподобного Антонія
Великого: «Від ближнього залежить наше життя і смерть».
На дошці
записи:
«І як бажаєте, щоб
вам люди чинили, так само чиніть їм і ви».
(Євангеліє
від Луки 6:31).
«Отож все, як
бажаєте, щоб вам робили люди, так і ви робіть їм, бо у цьому закон і пророки» (Євангеліє від Матфея 7:12).
Хід уроку
І. Організаційний
етап.
1. Привітання, налагодження контакту з класом,
Це
звичайний пшеничний колосок. Чи знаєте ви, з чого він виріс? Де береться в
маленького зернятка сила виростити такий колосок. Цю силу дає йому Творець. Бог
керує всім на землі, і все в природі підвладне йому. Звернімося до творця з
молитвою перед тим, як ми будемо працювати на уроці.
2. Молитва.
ІІ. Актуалізація опорних знань: бесіда.
1. Що таке «золоте правило моралі» ?
«Тож усе, чого ви тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, те
саме чиніть їх і ви» (Мт. 7:12)
2. Що таке мораль? (Норми і правила життя людини з
погляду добра і зла. Вони регулюють поведінку між людьми у суспільстві).
3. У чому особливості християнської моралі? (Християнська
мораль – це загальні правила і норми життя людини, закладені у ній Господом і
записані в Біблії).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності: оголошення теми,
мети уроку, очікуваних результатів; запис ключового вірша.
- Що
трапиться з людьми і транспортом, якщо водії та пішоходи не будуть
дотримуватись правил дорожнього руху? (Жертви).
ІV. Вивчення
нового матеріалу.
Слово вчителя.
У Проповіді на горі окреслені основні напрями духовного
вдосконалення людини.
1.Читання біблійної історії «Як Ісус Христос оголосив
людям Новозавітний Закон Любові» (с. 133).
Відповіді на
питання підручника.
2.Читання з Нового Заповіту Заповідей блаженства.
- Як стати щасливою
(блаженною) людиною?
- Як потрапити у Царство небесне?
- Вітаючи своїх близьких людей, друзів, ми бажаємо їм
щастя.
Що ж це таке - щастя?
3. “Мозкова атака”. Щастя – це ….
4. Вчитель.
Сьогодні
ми відкриємо для себе зміст слова щастя, який запропонував Ісус Христос
у Нагірній проповіді. (Звертання до малюнка). Христові заповіді блаженства –
основа формування християнського світогляду особи. Христос сидить на схилі
гори, що біля Галілейського моря, й виголошує повчання. Про те, що говорив Ісус
Христос, до чого закликав, й буде наша розмова.
Блаженний
– це щасливий, угодний Богу.
Блаженство
– це щастя.
5. Учитель читає заповіді блаженства з плакату.
Вчитель: Головна ідея проповіді на горі – «етика серця»:
любов до Бога і до людей. Христос пропонує свою модель моралі, в основі якої
лежить абсолютне добро – любов до Бога і ближнього. Заповіді блаженства
передані в Євангеліях від Матфея та Луки. Євангеліст Матфей пише:
«Щасливі
«лагідні», «милостиві та чисті серцем», «миротворці». Тому що вони успадкують
землю, будуть названі синами Божими.
Отже,
щастя – не в блиску слави й нагород, не в багатстві, а в …
6. « Закінчіть речення»
(Діти зачитують повчання Ісуса і вкидають у «скарбничку
мудрості».
Вчитель передає «скарбничку» класному керівникові)
7. Слово вчителя.
Моральне
почуття, голос совісті є вродженою потребою людської природи. Керуючись цим
внутрішнім природним законом, людство виробило окремі моральні правила. Вони як
неписані закони переходять від покоління до покоління і стають джерелом для
усіх писаних законів. Ці закони стримували в людському суспільстві сваволю,
насильство, розбещеність. Кожна релігія має своє моральне вчення.
Ви знаєте, що народи мають різні звичаї та обряди,
традиції та віровчення. Якщо звернутися до основ світових релігій (буддизм,
іслам, християнство), стає помітною спільність моральних настанов.
· Християнство: Тож усе, чого ви тільки бажаєте,щоб чинили
вам люди, те саме чиніть їм і ви» (Мт 7:12).
· Іслам: Не можна назвати віруючим того, хто не бажає
сестрі чи брату своєму того самого, чого бажає собі.
· Буддизм: Не чини іншим того, що вважаєш лихим.
· Буддизм наказує не вбивати жодну живу істоту, не брати
чужої власності, не говорити неправди, не мститись, не платити злом за зло.
· Іудаїзм: Того, що ненависне тобі, не чини іншому (15 млн.
віруючих)
· Індуїзм: Не чини іншим того, що зробило б боляче тобі
(490 млн. віруючих).
- Чи
є твердження близькими за змістом? Про що це свідчить?
(Це свідчить
про глибинну спорідненість моральних засад, закладених у різних релігіях).
8. Вчитель вивішує на дошці плакати з записами «Ідеали
християнства».
- В англійців є таке прислів’я «Поважай себе, якщо хочеш,
щоб інші поважали тебе». Усі ми прагнемо поваги.
9. Гра «Дзеркальце».
- Погляньте у дзеркальце і скажіть, який недолік заважає
вам у спілкуванні з людьми.
(Байдужість, неуважність, нестриманість, нетерплячість,
агресивність…)
- Чи
хочете ви, щоб про ваші недоліки знали всі у класі? (Ні).
Вчитель. Жодна
людина не хоче бути перед іншими поганою. Я гадаю, усі погодяться з такими
твердженням: «Коли чесно визнаєш свої недоліки, з ними легше боротися». Кожна
людина має допомогти піднятися тим, хто впав або оступився. Ми теж маємо
навчитися бути терплячими і довірливими у спілкуванні, толерантним.
Давній філософ Епіктет писав: «Хто міцний тілом, може
витримати й спеку, і холод. Той, хто міцний духом, може витримати і гнів, і
горе, і радість».
10. Гра «Справжня людина». Якою має бути людина?
На дошці записати риси людини, з якою б хотіли
спілкуватися (Діти записують риси у зошит та на листочках. Презентують домашні
роботи).
- Людина має бути сонячною, світитись і обігрівати своїм
теплом тих, хто поряд, усміхненою, доброзичливою, з гарним настроєм.
11. Читання віршів «Ми славимо Бога».
Поетична
п’ятихвилинка
Будь сонечком
ясним в холодному світі,
Де часто доводиться людям страждать,
Старайся любов’ю своєю зігріти
Усіх, кого будеш в житті зустрічать.
Багато є горя навкруг, подивися.
І часом наш ближній сумує і брат.
У тяжку хвилину до нього з’явися,
Щоб слово підтримки для нього сказать.
Нелегка буває й терниста дорога,
І серденько, може, схолоне твоє.
Тоді ти в молитві звернися до Бога
І сонце Христове зігріє тебе.
V. Підсумок
уроку.
1. «Мікрофон». Нагірна
проповідь – це ….
- вінець релігійної думки;
- вершина
Божого вчення;
- вершина
християнського світогляду.
2. Відповіді на
проблемне питання: Чи погоджуєтесь ви з думкою преподобного Антонія
Великого: «Від ближнього залежить наше життя і смерть»? Підтвердіть чи спростуйте ці слова.
3. Поради вчителя - повчання В. Сухомлинського:«У
людини може поселитися безліч вад, найстрашніші з них двадцять – байдужість до
добра і зла, лінощі, нещирість, улесливість, підлабузництво, відсутність своїх
переконань, мовчазна згода з неправдою, упертість у своїх помилках,
чванливість, марнославство, брехливість, підлість, підступність, відмова від
друга, коли всі проти нього; невіра в добре начало людини; лицемірство,
злорадство, жорстокість до слабкої й беззахисної істоти, черевоугодництво й
обжерливість, скупість. Пам’ятай, що кожен із цих пороків починається з
маленької зернинки й розростається до величезних розмірів. Будь непримиримим до
людських пороків насамперед у самому собі. Учись робити те, що захоплює тебе в іншій людині; ніколи
не роби того, що ти ненавидиш, зневажаєш в інших».
Д/з: вивчити напам’ять «Золоте правило моралі».
Урок 1.
Тема: Вступ. Християнська етика – наука
про християнську мораль.
Мета уроку: ознайомити учнів з основними
поняттями про мораль та християнську етику, зокрема; допомогти учням зрозуміти
суть і важливість християнських моральних цінностей; виховувати у дітей високоморальні
якості, ціннісні орієнтири, які ведуть людей шляхом пізнання істини, добра,
краси; виховувати у дітей повагу до свободи совісті, релігійних та світоглядних
переконань, викликати інтерес до курсу «Основи християнської етики»; формувати
християнські моральні чесноти.
Біблійна
основа:
Вірші з Біблії: Вихід 20; Євангеліє від св. Матвія
22:37-39.
Біблійна історія: Найбільша заповідь.
Ключовий вірш: « Тож усе, чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і
ви…» ( Євангеліє
від
св.
Матвія
7:12)
Словник понять і термінів: етика, мораль
загальнолюдська, моральні цінності, християнська етика, ближній, чеснота.
Музичний супровід: «Духовний гімн
України» (слова О. Кониського, музика Миколи Лисенка).
Обладнання уроку: малюнок
«Нагірна проповідь», схеми на кожній
парті (Г. С. Самолюк «Опорні схеми з основ християнської етики». 5 клас);
плакат із зображенням дерева життя; конверти з картками-повчаннями (висловами з
Біблії); картки з позначенням чеснот
людини, фломастери, картки із словами «Етика», «Мораль», «Християнська
етика», «Моральні цінності», картки «10 заповідей Божих», плакати «12 плодів
Духа Святого», «7 діянь духовного милосердя», «7 діянь тілесного милосердя»,
«Абсолютні вічні цінності».
Література до
уроку:
Новий Завіт Господа Нашого Іісуса
Христа.- Луцьк. – Видання Волинської єпархії
УПЦ. 2005.
Жуковський В.М., Лахман Н.М. та інші.
Основи християнської етики. 5 клас:
Підручник. – К.: Літера ЛТД, 2008.
Жуковський В.М.
Кучма Л. та інші. Основи християнської етики 5 клас: Зошит. – К.: Літера ЛТД,
2007.
Очікувані
результати:
•
учень знає зміст понять «Етика»,
«Мораль», «Християнська етика», «Моральні цінності»;
•
учень розуміє суть і важливість
християнських моральних цінностей; прагне наслідувати зразки моральної
поведінки в особистому житті, в родині, школі, у спілкуванні з іншими людьми.
Хід уроку
I. Вступна
частина.Налагодження контакту з класом.
1. Вступне слово учителя.
Пробігло швидко літечко, закінчились канікули. І ось шкільний дзвоник покликав
дітей у класи. Розпочався новий навчальний рік. Кожен з нас очікує чогось
нового від цього навчального року, тому цікавістю світяться ваші очі, радістю
наповнені серця, то ж привітаймо одні одних з нагоди нашої зустрічі. Ви скучили
один за одним, отож взялись за руки, поглянули один одному в очі і сказали
дружно: «Слава Богу!».
2. Знайомство з учителем та учнями.
- Я Марія
Карпівна. Буду вас навчати основ християнської етики. У 5 класі курс «Основи християнської етики»
називається «Світ Біблії». На уроках дізнаємось, що вчить Біблія про людину,
добро і зло. Читаючи біблійні історії, ми зрозуміємо, яке значення мав прихід
на землю Іісуса
Христа і які моральні цінності вміщені в Святому Письмі.
3. Музичний супровід. Почнемо
наш урок з «Духовного гімну України».
II. Актуалізація знань учнів.
1.Бесіда з метою повторення знань, отриманих у 4 класі.
- Вам подобались уроки християнської етики в початкових класах? (Так).
- Чому? (Уроки християнської етики – це уроки Добра, Милосердя,
Доброчинності і Мудрості. У 4 класі ми ознайомились із християнськими
моральними цінностями, дізнались, що таке істина, добро, гідність, честь,
обов’язок).
- Чим запам’ятались Вам ці уроки? (Ми подорожували країною Божої
Премудрості і сприймали біблійну мудрість. Нас вчили бути мудрими, розрізняти добро і зло. Ми ознайомились зі словами
Божої мудрості із Священного Письма - правилами духовності).
- Яка книга є джерелом мудрості? (Біблія).
- Хто є автором Книги Книг? (Бог).
- Як Бог навчає мудрості? (Дає нам вічні правила – Божі Заповіді).
- Чому Бог дає людям Свої заповіді? (Небесний Отець бажає Своїм дітям
добра. Хто виконує ці настанови, той зможе знайти шлях до взаєморозуміння,
поваги, любові, зможе уникнути життєвих негараздів – бути мудрим).
- Як людині поводитись за християнськими нормами? (Прощати. Контролювати
свої слова і вчинки. Приходити на допомогу тим, хто у біді. Слухатися батьків.
Бути милосердним, співчутливим…)
2. Вправа «Сонечко».
- Яку людину вважають мудрою? На
промінчиках сонця напишіть риси вдачі мудрої людини.(Мудра людина – працьовита,
милосердна, чуйна, скромна, слухняна, стримана, чесна…).
- Мудра людина має бути сонячною,
світитись і обігрівати своїм теплом усіх, хто поряд…
III. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
Мотивація
навчальної діяльності учнів.
Учитель. На
уроках християнської етики ми продовжимо знайомитися з найважливішою,
найцікавішою і найвідомішою в світі книгою – Біблією, довідаємося про вічні
істини, які містяться на її сторінках; разом будемо шукати відповіді на
найважливіші питання, будемо намагатися
поводитися відповідно до норм
християнської моралі.
•
Ви не раз чули слова «мораль», «етика».
Ви знаєте, що таке мораль, етика, християнська мораль і етика?
•
Ви хочете дізнатися, у чому особливості
християнської етики?
Сьогодні на
уроці ми з’ясуємо зміст понять «етика», «мораль», «християнська етика»,
«моральні цінності» і будемо вчитися наслідувати зразки моральної поведінки в
особистому житті, в родині, школі, у спілкуванні з іншими людьми. Я допоможу
вам зрозуміти суть і важливість християнських моральних цінностей. Ми будемо
намагатися виховувати високоморальні якості, ціннісні орієнтири, які ведуть
людей шляхом пізнання істини, добра, краси.
•
Запишемо тему і ключовий вірш у свої
зошити.
(У кожного на парті лежить опорна схема,з якою
працюють протягом уроку).
Як ви уже помітили, до нашого уроку є
епіграф, узятий із Євангелія від св. Матвія: «Тож усе,
чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і ви…» Ця
заповідь є «золотим правилом», а для нашого уроку є ключовим віршем, бо у ньому
у стислій формі передано головну ідею нашого уроку. Чому «золотим»?
Золото – дорогоцінний метал. Так і слова, записані у Біблії, для людей є
дорогоцінними. «Золоте» правило моралі має бути наріжним каменем людських
стосунків.
(Запам’ятовування
ключового вірша).
ІV. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
1.Розповідь
учителя.
«Ніхто не
народжується лише для себе, необхідність спільного життя з іншими людьми
з’єднує всіх тричі законними узами, які всіх зобов’язують: нікому не шкодити,
віддавати кожному те, що йому належить, приносити ту користь, яку можеш
принести» (Ян Амос Коменський).
2.Притча.
Колись давним-давно старий індіанець відкрив своєму
онукові одну життєву істину.
- У кожній людині йде боротьба, дуже схожа на боротьбу
двох вовків. Один вовк представляє зло - заздрість, ревнощі, жаль, егоїзм,
амбіції, брехня ... Інший вовк представляє добро - мир, любов,
надію, істину, доброту, вірність ...
Маленький
індіанець на кілька миттєвостей задумався, а потім запитав:
- А який вовк
зрештою перемагає?
Старий індіанець
ледь помітно посміхнувся і відповів:
- Завжди перемагає
той вовк, якого ти годуєш..
3.Бесіда.
•
Чого навчає ця притча?(Слідкувати за
своєю поведінкою, вчитися перемагати зло у своєму серці).
•
Для чого це потрібно робити? ( Щоб
людям, які нас оточують, було добре з нами).
•
Що трапиться з людьми і транспортом,
якщо не дотримуватися правил дорожнього руху? (Біда…).
•
Чи буде добре жити людям. якщо вони
сваритимуться, будуть жорстокі до оточуючих, свавільні? (Ні).
V. Вивчення нового матеріалу.
1.Розповідь
учителя, побудована на матеріалі статей
підручника «Що таке мораль», «Що таке етика».
Людина живе серед людей – в сім’ї, в школі, в
класі, на вулиці, в суспільстві. І скрізь, де б ми не були, повинні поводитись
так, щоб усім, хто нас оточує, було
добре. Щоб упорядкувати життя людей, існують певні норми, правила,
погляди і уявлення, які регулюють поведінку між людьми – це і є МОРАЛЬ. Мораль
має свою характерну ознаку, особливість – вона розглядає вчинки людей з погляду
добра чи зла. Чи добре діло зробила людина? Чи правильно вона вчинила? Людина
повинна творити добро, підтримувати інших, допомагати бідним і тим, хто
потребує нашої допомоги. А добро породжує радість, задоволення, повагу і любов
між людьми.
Злі ж вчинки
людей сіють між людьми ненависть, ворожнечу, сварки.
Мораль – це не
тільки стосунки між людьми, а й те, як ставляться люди до природи, до
навколишнього середовища, до тварин.
Моральне
почуття, голос совісті є вродженою потребою людської природи. Керуючись цим
внутрішнім природним законом, людство виробило окремі моральні правила. Вони як
неписані закони переходять від покоління до покоління і стають джерелом для
усіх писаних законів. Ці закони стримували в людському суспільстві сваволю і
насильство.
В різні
історичні часи існували і різні погляди на людську мораль. Із зміною епох,
змінювались і погляди на мораль.
Отже, МОРАЛЬ – це норми і правила життя людини з
погляду добра і зла.
Те, як ми
поводимося в людському суспільстві, які взаємини між людьми, вивчає і осмислює
наука, яка називається – етикою. Вона допомагає людині зрозуміти, оцінити, що є
добрим, а що злим.
ЕТИКА – це
наука про мораль.
Слово «етика»
походиь від слова «звичай». Споріднене слово – «етикет» - це правила поведінки,
гарні манери, вміння триматися на людях.
Найкращі людські риси, на яких ґрунтуються
моральні правила, називають чеснотами. Чеснота – доброчесність, позитивна
моральна риса в характері людини.
Ми з вами
з’ясували, що таке мораль, етика в загальнолюдському розумінні, а тепер давайте
збагнемо, а що ж таке християнська мораль і етика?
2. Робота з
підручником: читання статті підручника «Що таке християнська мораль та етика».
•
Слово вчителя.Отже, християнська мораль
– це загальні правила і норми життя людини, закладені у ній Господом і записані
в Біблії, а християнська етика – вчення про ці загальні правила і норми життя
людини. Християнська мораль
заснована на господній науці, вона вічна, незмінна. Мета християнської
етики – викорінення гріхів, очищення совісті, дотримання Господніх заповідей.
Так стверджував український філософ і професор етики Інокентій Гізель ще у XVII ст. у своєму
етичному творі «Мир з Богом людині». У Євангелії Ісус навчає, як потрібно жити
для того, щоб врятувати себе.Навчання та служіння Ісуса Христа людям, описане в
Євангеліях, є дороговказом до спасіння для кожного, хто приймає ці слова,
визнає Христа правдивим Богом і відчуває відповідальність (моральну) за
особисті вчинки. Підгрунтя християнської моралі закладено в Нагірній проповіді
Іісуса Христа. Іісус Христос сидить на схилі гори (усі дивляться на малюнок),
що біля Галілейського моря й виголошує
повчання.
4.Робота з підручником (читання Біблійної історії
«Найбільша заповідь» та відповіді на питання підручника).
5.Обговорення біблійної історії.
Бесіда.
- Чи важко
любити Бога і людей?
- Що означає любов до Бога?(Любов до Бога –
це радість життя в Богові і для Бога. Любов до Бога містить у собі приклад
істинної любові - виконання Божих
заповідей).
6. Читання Божих
заповідей учнями.
- Яку роль відіграють вони у житті людей? (Божі заповіді – це закон, який дав Бог людям, це
дороговкази, що ведуть на небо, це
сходинки у Царство Небесне. Коли люди їх виконують, то живуть у згоді з Творцем
і Спасителем та людьми).
• Що означає любов до ближнього? (Любов до ближнього – це
життя в радості з іншими людьми, готовність прийти на допомогу, поділитись
усім, що маєш).
Слово вчителя. Св. апостол Павло у першому посланні до коринфян(13:1-8,13) та
посланні до римлян(12:9 – 12, 15 -18, 21) розтлумачує зміст слова «любов».
7.Читання «Гімну любові» (Перше послання
св. апостола Павла до коринфян13:1-8,13).Читання послання св. апостола Павла до
римлян (12:9 – 12, 15 -18, 21).
• Запам’ятовування двох заповідей любові: «Люби Господа, Бога твого, всім твоїм серцем, усією твоєю
душею і всією думкою твоєю: це найбільша й найперша заповідь. А друга подібна
до неї : «Люби ближнього твого, як себе самого. На ці дві заповіді
ввесь закон і пророки спираються.»
(Мт.22:37 – 40).
•
Слово вчителя.Отже, ми бачимо, що дві тисячі років тому Син Божий – Ісус Христос
дав нам цю найбільшу заповідь, щоб ми любили Бога нашого, не засмучували Його
нашими думками, словами і вчинками. Значить, нам зараз потрібно з’ясувати, як
людина повинна поводитись щоб не гнівити Бога, якими керуватися правилами і
нормами поведінки.
Чому вчить нас Нагірна проповідь Ісуса Христа? Нагірна проповідь Ісуса Христа, з якою він звернувся до учнів, є основою вчення. У своїй Нагірній проповіді Христос проповідує любов як шлях до духовного очищення й порятунку: любов до ближнього, до своїх батьків, до Бога.
Проповідь Христа вчить нас вибачати і жити в мирі та злагоді з усіма. Людині він посилає прощення, гасить гнів і ненависть, яку відчувають до нас. Якщо ми вибачаємо ворогам нашим, примиримося з ними, вони не будуть більше нашими ворогами – вчить Христос. Християнське вчення засуджує заздрість, помсту і ненависть.
Нагірна проповідь вчить нас не бути жадібними, байдужими до горя інших людей, не відвертатися від тих, хто у скруті, хто просить нас позичити. Бо якщо ми любимо ближнього, хіба ми відмовимо йому в допомозі, коли хтось потрапив у біду?
Важливе місце у своїй проповіді Христос приділяє молитві: він вчить не вимовляти імені Господа даремно. Віруюча людина повинна спілкуватися з Богом у молитві, але це має бути не просто побутовим релігійним ритуалом! Молитва – це таїнство. Молячись, ми можемо звернутися до Бога зі своїми болями і негараздами, сповідатися про свої помилки, попросити допомоги. Бог любить усіх своїх дітей – вчить Христос. Як сонце сходить для всіх – для добрих і злих людей, так само і Бог спостерігає за всіма людьми і допоможе кожному, хто покається у своїх гріхах і прийде до нього щиро, з вірою в серці. Саме тому і ми повинні прощати всім, хто заподіяв нам зло, тому що всі люди грішні і можуть помилятися.
Нагірна проповідь – не тільки основа християнського вчення, а й ніби збірник правил, які повинні виконувати всі люди, незалежно від їхнього віку, соціального стану та релігійної приналежності. Проповідь на горі – основа формування
християнського світогляду особи. Це вінець релігійної думки, вершина Божого
вчення. У словах Іісуса окреслено основні напрями духовного вдосконалення
людини. Іісус засвідчує : здобути щастя може людина лише з Богом і через Бога.
•
Фізкультхвилинка.
Ми, як високі дерева (руки вгору).
Ми, як низенька трава (присіли, показали на «траву»).
Нас сонце голубить (руки вгору).
Нас дощ полива (махати руками).
Нас вітер колише, тріпоче, зрива (махати руками над
головою),
Та Бог на руках своїх міцно трима (руки простягнути
долоньками вгору).
V. ЗАКРІПЛЕННЯ
ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ, ФОРМУВАННЯ ПРАКТИЧНИХ УМІНЬ ТА НАВИЧОК.
1. Заповнення «Сходинок до Царства Божого».
Учитель. Царство Боже відкрите для кожного, хто прагне в нього ввійти через
прояв любові до своїх ближніх, через розуміння потреб своїх ближніх, а не через
заздрість, нарікання, недоброзичливість тощо. Заповнимо «Сходинки до Царства
Божого»:
(- Вірити в Бога, не красти, не сваритись, не
обманювати, виконувати Божі Заповіді, слухати батьків, не казати поганих слів,
щиро молися, надійся і довіряй Богові, люби Господа і ближнього свого, дякуй
Богові за все, що маєш…).
2. Робота в
друкованих зошитах: виконання завдань 1, 2, 3, 4.
3. Самостійна
робота: виконання вправи 6. Перевірка самостійної роботи.
4. Читання
оповідання В. Сухомлинського «Наїлися, встали і пішли», відповіді на питання
підручника.
5.
Аналіз (обговорення) ситуацій, поданих у підручнику (ст. 18 підручника).
Міркування над ситуаціями.
6. Читання у
підручнику рубрики «Запам’ятай». Слово вчителя. У кожного на парті лежить
конверт. У ньому лист – порада, взята із Святого Письма. Прочитайте, яке
повчання ви отримали. Перепишіть його у свій зошит.
7. Заповнення у
зошиті рубрики «Скарбничка мудрих порад»:
«Отож, поки
маємо час, усім робімо добро!» (Послання св. апостола Павла до Гал. 6:10).
«Не будь
переможений злом, перемагай зло добром».
«Складайте ж
собі скарби на небі, де ні міль, ні іржа їх не нищить» (Євангеліє від святого
Матфея 6:20)…
8.Слово
вчителя. У Святому Письмі сказано: «Мудрість – це Дерево Життя».
•
Які плоди-чесноти може приносити це
дерево? Впишіть
назви цих чеснот.
Заповнення
«Дерева життя» листочками з записами людських чеснот: справедливість, щирість,
вірність, відданість, милосердя, щедрість, доброзичливість, старанність,
стриманість, любов, скромність, співчуття, доброта, правдивість…
VI. ПІДСУМОК
1. Бесіда
Чому людині слід
дотримуватись певних норм і правил поведінки?
Що таке мораль?
Чи змінюється з
часом мораль у суспільстві?
Як називається
наука про мораль?
У чому полягають
особливості християнської моралі та християнської етики?
2.Вправа «Закінчіть речення».
•
Хто шукає мудрості, той звертається
до…(Святого Письма, Біблії, Священної книги).
3.
Підсумкове слово вчителя. Людина…
Вінець земного творіння. Чи збереже вона храм своєї душі чистим
і світлим, чи перетворить його на руїну – це залежить від неї самої. Кожна
людина має допомогти тим, хто впав або оступився. Ви маєте навчитися
прислухатись одне до одного, не ображатися, бути терплячим і довірливим у
спілкуванні. Хай мудрість Божа освітить вам ваші життєві дороги! «Більш за все
вдягніться в любов, яка є сукупністю досконалості! І хай панує в серцях ваших
мир Божий …і будьте дружелюбні» (Послання до колосян св.апостола Павла 3:14 –
15). Бажаю, щоб цей урок допоміг вам стати добрими людьми.
4.Читання вірша вчителем.
Будь сонечком ясним в холодному світі,
Де часто доводиться людям страждать,
Старайся любов’ю своєю зігріти
Усіх, кого будеш в житті зустрічать.
Багато є горя навкруг, подивися.
І часом наш ближній сумує і брат.
У тяжку хвилину до нього з’явися,
Щоб слово підримки для нього сказать.
Нелегка буває й терниста дорога,
І серденько може, схолоне твоє.
Тоді ти в молитві звернися до Бога,
І Сонце Христове зігріє тебе.
VII. ДОМАШНЄ
ЗАВДАННЯ: виконати завдання 5, 7 уроку I (у друкованому
зошиті).
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
•
В. Жуковський, Л. Кучма, О. Гаврисюк,
К. Олішкевич «Основи християнської етики. 5 клас. Зошит».
•
Д. Корнелюк. «Основи християнської
етики» - Луцьк: «Надстир’я». 2004.
•
Християнська етика – уроки добра /
упорядник Н.Л. Мурашко. – К.: Шкільний світ, 2010 – (Бібліотека «Шкільного
світу»).
•
Г.Е. Самолюк, Опорні схеми з «Основ
християнської етики» 5 клас – Тернопіль – Харків: Вид. «Ранок». 2010.
•
Новий
Завіт.
Немає коментарів:
Дописати коментар