пʼятниця, 30 грудня 2016 р.

Дейна Марія Карпівна,
вчитель вищої категорії,
вчитель - методист
вчитель світової літератури
ЗОШ І-ІІІ ст. №3 м. Ківерці

Тема. В. Короленко. «Сліпий музикант».
Образ Максима Яценка, твердість його переконань, увага і повага до інших.
Мета. Допомогти учням побачити і зрозуміти особливості поведінки та характеру Максима Яценка, його внутрішні порухи, поривання, мрії та прагнення; вчити учнів пояснювати вчинки персонажа, мотиви його поведінки.
Розкрити ставлення Максима Яценка до світу, природи, мистецтва, людей.
Закріпити навички аналітичного читання тексту; розвивати вміння розуміти внутрішній світ героя, висловлювати власне ставлення до персонажів повісті.
Виховувати активну життєву позицію, співчуття, повагу до знедолених, відповідальність за долю інших та світу загалом.
Обладнання: портрет В.Г. Короленка (Худ. І. Рєпін), ілюстрації до твору «Сліпий музикант» В. Г. Гури, А. Хвостенко - Хвостова «Сліпці в дорозі», репродукція картини Л. Жемчужникова «Кобзар на шляху».
Тип уроку:  урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок.
                                Людина створена для щастя, як птах  для   польоту.                                                                                                      
                                                                                             В. Короленко
                                         Краще мати в грудях    шматочок   людського серця,
 ніж холодний камінь…                                              
                                                                                               В.Короленко 

Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття навчальної теми.
Слово вчителя.  Для чого  створена людина? Одні вважають, що людина приходить у світ для страждань, щоб без жалю покинути його і відійти у вічність. Інші говорять: «Так, призначення людини – жити і пам’ятати про обов’язок та неминучий кінець, відмовлятись від надії на земне щастя». Дехто  переконаний, що утвердження законних і природних прав людини на щастя повинне вести до бажання змінити життя, зробити його розумним, відповідно до людської природи.
  Яку позицію займав В. Короленко? В. Короленко шукав своє місце  у боротьбі за щастя для народу.  «…у мене є для цього зброя: література», - писав він, а в оповіданні «Парадокс» проголосив: «Людина створена для щастя, як птах  для польоту». Про сенс життя і призначення людини роздумують герої повісті «Сліпий музикант». «У чому щастя людини?» - розмірковують читачі разом з Максимом Яценко.
           «Мозковий штурм»
-         У чому щастя людини?(Бути здоровим; мати батьків; жити повноцінним життям; відчувати турботу близьких; кохати…).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми та завдань уроку.
Слово вчителя. Чи може людина з обмеженими можливостями бути щасливою?  Як В. Короленко відповідає на це запитання? Я запрошую Вас у захоплюючу мандрівку сторінками повісті, щоб переконатись у тому, що може. Для цього вводить у повість образи Максима Яценка та Петра Попельського. З образом Максима  пов’язана актуальна нині проблема вибору та відповідальності людини за долю іншої і світу загалом. Ім’я «Максим» означає «найбільший», «максималіст», тобто людина з найбільшими вимогами, запитами, прагненнями. Сьогодні на уроці ми повинні дізнатись, у чому щастя Максима Яценка, чи справді ім’я відповідає внутрішньому світу героя, який ставив до себе та оточуючих найбільші вимоги та запити.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
Бесіда за питаннями вчителя:
-         Хто допомагав сліпому хлопчику пізнавати світ?
-         Пригадайте основні етапи «пізнання життя» сліпим Петром Попельським.
-         Яку  роль відіграв дядько Максим у формуванні особистості Петра?
ІV. Робота над темою уроку.
1.Коментоване читання главки ІІІ розділу першого.
-         Чим цікава історія Максима Яценка?
-         Прочитайте слова та словосполучення, якими характеризує автор героя? («Найнебезпечніший забіяка», «жахливий брат», «відчайдушний гарібальдійський сподвижник», «заядлий волинець», «мав уперту душу»…).
Словникова робота. Гарібальді Джузеппе (1807-1882) – керівник національно-визвольного і демократичного руху в Італії.
Гарібальдійці – добровольці багатьох народів, що під керівництвом Дж. Гарібальді брали участь у війнах за об’єднання італійських земель в єдину державу та національну незалежність Італії.
-                   Який прийом використовує письменник? (Іронію: «Гарібальді – забіяка і єретик»).
-         Які  зміни у поведінці Максима після повернення з Італії змальовує автор? (Став серйознішим, читав книги, писав щось. Але  «гострий язик діяв влучно, як колись шабля»).
-         Зачитайте портрет.
-         Як зовнішність героя відображає внутрішній світ людини? Знайдіть художні деталі та  встановіть їхню роль у тексті.
-         Зачитайте погляди Максима на сенс життя.
-         Які зміни  у поглядах на місце інвалідів стались після народження сліпого племінника? Зачитайте.
2.Бесіда з метою з’ясування ідейно-художнього змісту гл. ІV розділу першого.
- Зачитайте слова,з якими звернувся до сестри Максим. Чому він вирішив поговорити з сестрою? (Хотів, щоб сліпий хлопчик розвивав свої задатки).
- Які риси особистості Максима проявились у цій  розмові? (Турботливість, небайдужість, розум).
3. Бесіда з метою з’ясування ідейно-художнього змісту гл. VІІІ розділу першого.
-  Для чого Максим виписував книги з фізіології, психології, педагогіки?
-         Зачитайте, про що роздумував  старий гарібальдієць.
-         Яке завдання ставив Максим Яценко? Зачитайте девіз героя. Знайдіть художні деталі та  встановіть їхню роль у тексті.
4. Дослідницька робота в групах.
Завдання для першої групи. Перечитайте гл. XІ розділу другого і дайте відповіді на питання:
-         Як Максим Яценко реагував на захоплення Петруся музикою? Чому? Зачитайте роздуми дядька. Знайдіть художні деталі та  встановіть їхню роль у тексті.
-         Прочитайте за дійовими особами розмову Максима з конюхом Іохимом та племінником.
-          Чому тема козацтва введена у повість?(В «Історії мого сучасника» В. Короленко  з гордістю писав: «За сімейними переказами, рід наш пішов від якогось миргородського козацького полковника, який отримав від польських королів гербове дворянство…». Любов’ю до України, її героїчного минулого пройняті сторінки повісті).
-         Які риси характеру Максима розкрились у цій  розмові?
Завдання для другої групи. Прочитайте за дійовими особами  розмову Максима Яценка з юнаками на могилі  Гната Карого (гл. ІІ розділу шостого) і дайте відповіді на питання:
-         Що нового розповів про себе Максим Яценко? Знайдіть художні деталі та  встановіть їхню роль у тексті.
-         Що порадив молоді старий ветеран?
-         Які риси характеру Максима розкрились у цій  розмові? (Жага до боротьби за свободу,  непохитність переконань, цілеспрямованість, чесність).
-         Яке враження справила на вас розповідь про сліпого бандуриста Юрка?
Завдання для третьої групи. Перечитайте гл. VІІІ розділу шостого і дайте відповіді на питання:
-         Чому злякався Петро?
-         Для чого Максим показав  Петру страждання знедолених?
-         Зачитайте  повчальні слова  Максима. Знайдіть художні деталі  та встановіть їхню роль у тексті.
-         Які риси героя розкрились у них? (Справедливість, мудрість, повага до знедолених, небайдужість, щирість).
5.Презентація результатів  дослідницької роботи в групах та їх обговорення .
6. Вибіркове  читання та аналіз гл. ІX розділу шостого за питаннями:
-  Для чого покликав Петро дядька Максима? (Щоб виразити свою вдячність за урок).
-  Що розповів Максим про Федора Кандибу?(Очі випалило на війні. Кормить своїм співом сиріт племінників). Знайдіть художні деталі  та встановіть їхню роль у тексті.
- Що захотів  Петро? (Дізнатись таємницю сліпого Федора).
7. Бесіда  з метою з’ясування ставлення В. Короленка до проблеми щастя та сенсу життя людини ( за змістом гл. X розділу шостого та епілогу).
- Чи здогадались ви, що третій сліпець  Юрко – Петро Попельський?
- Чому він назвався Юрком? (В честь сліпого бандуриста).
- Чому панич Петро ходив до Почаєва? Чия це заслуга?
- Чи згодні ви зі словами автора: «не даремно прожив на світі» старий солдат? (Максим Яценко зробив свою справу: сприяв духовному прозрінню сліпого. Петро виправдав мрії й прагнення свого наставника).
- Знайдіть у тексті підтвердження своєї позиції.( «…він прозрів…На місці сліпого й невгамовного егоїстичного страждання він несе в душі відчуття життя, він відчуває і людське горе, і людську радість, він прозрів й зуміє нагадати щасливим про нещасних…»).
- Як у творі  відобразились погляди В. Короленка на сенс життя Людини, на сутність щастя? (Проблема щастя людини розв’язується у повісті як проблема служіння батьківщині, своєму народові. Письменник уводить у світ сліпого племінника старого воїна - гарібальдійця, який знайомить юнака з героїчним минулим народу, розкриває перед ним всю глибину людських страждань. І Петро зрозумів, що його особисте горе ніщо в порівнянні зі стражданнями знедолених).


8. Складання усного оповідання «Життя та боротьба Максима Яценка».
План
1.Минуле Максима: десять років назад – забіяка; гарібальдієць.
2. У  родині сестри.
3. Навчання та виховання Петра.
4.У монастирі.
5. На концерті в Києві.
9.  Прес - конференція Максима Яценка.
- Мета Вашого життя(Зробити життя Петра повноцінним, духовно багатим…).
- Чому Ви вирішили формувати духовний світ сліпого?
- Розкажіть про свій шлях до здійснення мрії.
- Яким чином Ви підтримували у Петра віру у власні сили?
- Ваше ставлення до природи,мистецтва, людей.
- Найкритичніший момент  у Вашому  житті.
- Найщасливіші хвилини Вашого життя.
10. Робота над  характеристикою образу Максима Яценка.
Бесіда за питаннями:
-         Яким є Максим насправді?
-         Який світ думок , мрій носив у собі  старий солдат?
            - « Я б хотів, щоб ти відчув чуже горе й припинив отак носитися з власним…» - сказав Максим Яценко до свого племінника. Чи можна звинувачувати його в жорстокому ставленні до сліпого?
Дискусійна павутинка: Чи правильно зробив дядько Максим, коли відправив племінника із сліпими жебраками? (Так, щоб не був егоїстом… Ні, жорстоко пускати у незнайомий світ сліпого).
-         Доведіть, що дядько любить  Петра і намагається примусити його боротися за повноцінне життя.
-         Чи вважаєте ви Максима Яценка добрим? (Так. Він співчував знедоленим, турбувався про сліпого Петра… )
-         Які почуття наповнювали душу старого ветерана під час концерту?
  - Які риси притаманні Максиму Яценку?
11. Складання плану характеристики образу Максима Яценка.
План
1.Максим Яценко – старий гарібальдієць, романтик.
2.Портрет (манери, хода).
3. Внутрішній світ героя (мета життя).
3.Вчинки героя.
4. Риси характеру:
- цілеспрямованість;
- твердість переконань, волелюбність;
- сила волі, справедливість, чесність;
- доброта, простота, щирість;
- людяність, турботливість, співчутливість;
- гордість за свій народ, сильний  та вільний;
-  відповідальність, увага та повага до інших.
5. Ставлення героя до української пісні, природи, світу.
6.Ставлення автора до Максима Яценка.
7. Моє ставлення до героя.
11. Складання сенканів. Гронування.
Максим
Мужній, розумний
Вболіває, навчає, бореться
Відповідальний за долю Петра
Боєць (Солдат, борець…)
12. Робота з ілюстраціями: зіставлення тексту повісті з малюнками.
V. Підсумок уроку.
 «Мікрофон». Висловіть своє бачення вирішення проблеми щастя  у повісті.  (Максим Яценко щасливий, тому  що  його мрія збулася: Петро знайшов себе у світі. Максим сам себе переміг,незважаючи на інвалідність,зайняв активну позицію та допоміг перемогти егоїзм племіннику Петру. Щастя Максима – у служінні іншим: сестрі, сліпому. Бути корисним, бути відповідальним за долю  тих, хто поряд, – ось у чому щастя Максима Яценка).
 Слово вчителя. Після смерті дочки В. Короленко писав: «А якщо нема щастя? Нема свого – є чуже, а все-таки спільний закон життя є прагнення до щастя…»
Закінчіть речення: « Я вважаю, що Короленко зумів переконати читачів, що щастя не в багатстві, а в … (любові, дружбі, турботі про знедолених, безкорисливій допомозі…).
Підсумкова бесіда.
-  Які ідеали В. Короленка відобразились в образі Максима Яценка? (Любов до української природи, фольклору, народної пісні; милосердя, справедливість, стійкість переконань, волелюбність, відповідальність, увага та повага до знедолених).
-  Чи повчальна для нас, людей іншої епохи,  історія  старого солдата?
Робота з епіграфом: «Краще мати в грудях  шматочок людського серця, ніж холодний камінь…».Яка Ваша думка з приводу слів В. Короленка?                                        
-         Чи актуальні в наш час проблеми, підняті в повісті?
Очікувані результати.
Учень (учениця):
-         характеризує персонажів у їх ставленні до світу, природи, людей, мистецтва;
-         пояснює вчинки Максима Яценка, мотиви його поведінки;
-         розкриває внутрішні порухи, поривання, мрії й прагнення Максима Яценка;
-         знаходить художні деталі та встановлює їх роль у тексті (змалювання персонажа, розкриття його внутрішнього стану);
-         виявляє  гумор та іронію в тексті, їхнє значення для розкриття образу Максима Яценка, авторської позиції.
VІ. Домашнє завдання. 1. Відшукати у тексті описи природи, з’ясувати їхню роль.
2. Підготувати відповідь на питання «Якою постає Україна в пейзажних замальовках?».
Індивідуальні завдання: підготувати повідомлення на тему «Народні традиції та народні образи в повісті»;
підготувати повідомлення на тему «Життя кобзарів на сторінках повісті»; підготувати відповідь на питання «У чому вбачає Короленко красу українського народу?».

Література
1. В.С.Сікорська. Орієнтовне планування уроків зарубіжної літератури. 8 клас./ Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 2001. -  №2.
 2. М. А. Соколова. Передмова до книги В. Короленка «Избранное» «Человек создан для счастья…». Київ. «Молодь». - 1987.
3. В.В.Чирка, А. М. Дяченко, В.Г.Чирка. Полтавщина – духовна скарбниця словесного мистецтва./ Зарубіжна література  в навчальних закладах. - 2001. - №4.